Okul_basarisi

Okul Başarısında Hangisi Daha Etkili? Aile mi, Gelir Düzeyi mi?

Okul Başarısında Hangisi Daha Etkili; Ailenin Etkisi mi, Gelir Düzeyi mi?

Her aile çocuğu için en iyi şartlarda eğitim imkanları sağlayarak parlak bir gelecek inşa etmek ister. Yalnızca eğitimsel anlamda şartların çok iyi sağlanıyor olması, çocuğun üstün başarılar göstermesi için yeterli ortam sağlamayacaktır. Gelişimsel olarak hangi evrede olursa olsun çocuklar her zaman ebeveynin manevi olarak desteğine ihtiyaç duyarlar. Ailesi tarafından takdir görmek, desteklendiğini bilmek çocuğun çalışma motivasyonunu arttırmaktadır.

Günümüz eğitim şartlarında çocuklarımız akranlarıyla sürekli bir yarışma halindedirler. Bu durum onlara açıkça ifade edilmiyor olsa da içinde bulundukları sistemde daha iyi olma psikolojisi onlar kadar ailelerinin de önceliği haline gelmektedir. Bu durumu daha stressiz, çocuğunuzu da daha rahat hissettirerek nasıl geçirebilirsiniz, aile desteği ve ekonomik durum bağlamında incelemeye çalışalım.

  • Müfredatta yer alan akademik konuların sadece okulda kavranması her çocuk için her derste mümkün olmayabilir, çocuğun konuyu anlayamıyor olmasının farklı sebepleri olabilir. Ebeveyn olarak çocuğunuza vereceğiniz en öncelikli destek bu anlamda onu gözlemliyor olmanızdır. Neden anlayamıyor, hangi noktada özellikle zorlanıyor, sorunu çözmek için nasıl bir yol izliyor, yardım talebinde bulunuyor mu gibi soruları cevaplayabilmesi için ona rehberlik etmeniz gerekmektedir. Bunu yaptığınız zamanlarda, problem yaşadığı noktalarda hem yanında olduğunuzu hem de bir çözümün bulunabileceğini göstermiş olacaksınız.

 

  • Okul başarısının artması, eksik kalınan konuların tamamlanması, sınav sistemine daha hazır hale gelme gibi amaçlarla okul başarısına destek olması açısından ailelerin tercih ettiği alternatif yollar bulunmaktadır. Çocuğun okuldan arta kalan zamanlarında Etüt merkezine gitmesi, özel dersler alması gibi genel olarak karşılaştığımız yollar başlıca destek kanallarıdır. Çocuk için bu tarz fırsatlar, anlayamadığı konuyu birebir dinlemek önemli öğretici etkiye sahip yollardır. Konuyla alakalı olarak, maddi yetersizliğin bu duruma ket vurucu bir etki olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak öncelikle ebeveyn olarak bunu bir çaresizlik olarak hissetmemeniz, sonrasında bunu çocuğunuza yansıtmamanız gerekmektedir. Programlı olarak çalışmasına yardımcı olabildiğiniz takdirde siz de, çocuğunuz da konuyla ilgili daha sağlıklı çözüm yollarını görebilirsiniz. Okul öğretmenine tekrar danışmak, konuyla ilgili farklı çözüm yollarını öğrenebileceğiniz bir araştırma yapmak verilebilecek örneklerdir. Bu süreçte çocuğunuz ona eşlik ettiğinizi ne kadar çok hissederse o kadar verimli olacaktır.

 

  • Çocuğunuzun sabah, akşam ve gün içerisinde nasıl vakit geçirdiğinden haberdar olmaya çalışmanız, küçük ve sıkıcı olmayan hatırlatmalarda bulunmanız onu motive edecektir. Bu konuda kastedilen onu sürekli takip etmek ve bilgi almak değildir. Birlikte önceden yapmış olduğunuz bir çalışma planını ona hatırlatmak hem görev hatırlatması yapacak; hem de onu son anda çalışması gerektiğiyle yüzleşme stresinden uzak tutacaktır. Sizi bir kitapla ilgilenirken görmediği halde çocuğunuza okuması gerektiğinden bahsetmeyiniz. Örnek teşkil etmediğiniz sürece sizi bu konuda dikkate almaması gayet doğal bir sonuçtur ve onu ne kadar iyi bir okula gönderdiğiniz ile hiçbir ilgisi yoktur.

 

Çocuğunuzun okul başarısını arttırıcı temel bileşenlerin öncelikle evde ebeveyni tarafından yapılandırılması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede başkalarından daha başarılı olmak için değil; kendisi için daha mutlu bir hayat sağlamak için çalışması gerektiğini daha iyi öğrenecektir. Maddi olarak eğitimine destek sağlamaktan çok daha fazla, öncelikle çocuğunuzun kapasitesini keşfetmeye çalışın; anne baba olarak ona gerekli ve yeterli ilgiyi gösterdiğiniz müddetçe her yerde başarı gösterebileceğini göreceksiniz.

Sevgiler

Uzm.Psk.&Aile Danışmanı Lütfiye MIHOĞLU

Bizi Sosyal Medyada Takip Ediniz

Leave a Comment