Sabirsiz Cocuklar

Çocuğum Çok Sabırsız

Çocuğum Çok Sabırsız, Ne Yapmalıyım?

Onlara Beklemeyi ve Sabretmeyi Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklarımız genellikle beklemekten ve sabır göstermekten çok fazla hoşlanmazlar. Buna dayalı davranışları ise anne ve babalar için çoğu zaman problem yaratabilmekte ve çocuğa karşı yaklaşımda kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Çocuğumuzun sabırsız davranışlarını zaman zaman anne babalar olarak bizim ortaya çıkardığımızı kabul etmemiz gerekir. Unutmamalısınız ki en fazla “hiç bekletilmeyen çocuklar” problem çıkarır. Çocuğunuzu sabır göstermesi gereken durumlarla yüzleştirdiğinizde tepkisinden çekinerek geri adım atmamalısınız.

Çocuğumuzun sabırsızlık gösterdiği durumları önceden yapabileceğimiz müdahalelerle nasıl azaltabileceğimize dair bazı fikirler üzerinde duralım;

  1. Anne ve baba olarak öncelikle siz sabırlı olmalısınız; çocuklar kolayca elde etmenin yolunu “sabırsız davranışlarına tahammül edilememesi” olarak öğrendiklerinde bunu her fırsatta kullanmaya çalışacaklardır. Çift olarak tutarlı olmalısınız; eğer beklemesi gereken bir durum varsa ve mızmızlık yapıyorsa her ikinizin de yanıtı aynı olmalıdır. Çocuğunuzun şikayet etmesini kesmek için istediğine ulaşmasına müsaade etmemelisiniz.
  2. Çocuğunuzun önüne planlı şekilde küçük süreçler koyabilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra birlikte oynayacağınız oyundan sabah kahvaltısında bahsedin ve mümkünse saatini belirtin; ailece yapılmış planınız beklemesini öğreteceği gibi saat belirtmeniz de o saatten önce sabırsızca davranmasına engel olacaktır.
  3. Açıkça konuşun; neden beklemesi gerektiğine dair sebepleriniz çocuk için basit ve mantıklı olmalıdır. Konuşmayı mümkünse çocuk için daha iyi ve rahat hissettiği bir yerde yapınız. (Seninle önemli bir konu hakkında konuşmak istiyorum, nerede konuşalım istersin, nereye oturmak istersin? )
  4. Oyun oynadığı zamanların çocuk için en savunmasız olduğu anları belirttiğini unutmamalısınız. Çocuğunuzla beklemesi gereken durumların olduğu oyunlar oynayın; mümkünse evdeki tüm bireyler oyuna katılsın ve en başta herkesin sırasını beklemesi gerektiği açıklansın. Bu basit bir kart oyunu yahut herhangi başka bir aktivite olabilir; amacınız sıra kendisine gelene kadar çocuğunuza diğerlerini beklemesi gerektiğini öğretmek olacaktır. Oyunu kurallarına uygun oynadığı her turda sabrı için takdir gösterin.
  5. Çocuğunuzu da içine dahil ettiğiniz beklemeyi gerektiren faaliyetler yapın. Şekil verdiği kurabiyelerin pişmesi için yahut asmak için yardım istediğiniz çamaşırların yıkanması için sabır göstermesi gerektiğini öğrenecektir.
  6. “Beklemediğin için böyle oldu” dememeye çalışın. Çocuğun sabırsızlığı olumsuz bir sonuca yol açtıysa, onunla konuşmanız için bir fırsat oluşmuş demektir. Olayın neden olumsuz sonuçlandığı ve tekrar olduğunda ne yapabileceğinden bahsedin.
  7. Kendiniz sabır göstererek karşılığını nasıl aldığınızdan örneklerle bahsetmeye çalışın. İşyerinizdeyken başınızdan geçen sabır gerektirici bir durumu anlatıp; beklemiş olmanın işinize ne kadar yaradığından bahsedin.
  8. Saati kullanın, herhangi bir aktivite için bir zaman dilimi belirleyin, mümkünse zamanı çocuğunuz kendisi belirlesin ve eğer mümkünse telefonunuzun alarmını bu saate kendisi ayarlasın. Kontrolünü kendisi sağlamış olacağı bir mekanizma onu daha az itiraz ettirerek sabretmesini öğretecektir.
  9. Sabırlı olduğu, beklediği ve bunu içinden gelerek yaptığı durumlar için çocuğunuza teşekkür edin. Yapabildiğinin farkına varması onu çok daha fazla motive edecektir.

Sevgiler..

Uzm. Psk. & Aile Dnş. Lütfiye MIHOĞLU

Bizi Sosyal Medyada Takip Ediniz

Leave a Comment