Yardımsever çocuk

Yardımsever Çocuk Yetiştirmek

Yardımsever Çocuk Yetiştirmenin Kuralları Nelerdir?

Anne babalar olarak çocuklarımızın davranışları karşısında çok mutlu olabileceğimiz, şaşırabileceğimiz, gururlanabileceğimiz gibi aynı zamanda üzülebilir, endişelenebilir, sinirlenebiliriz. Çocuklarınızın sizi endişeye düşüren ya da sizi üzen hareketleri karşısında öncelikle bunun sebebini anlamaya çalışarak yaklaşmanız; ikinci adımda ise ona bu davranışının iyi ve kötü sonuçlarını göstermeniz gerekmektedir.

Çocuklar yaptıklarının doğru veya yanlışlığından gördükleri tepkiler ile emin olurlar, dolayısıyla onayladığınız davranışlar ile tekrar karşılaşacak; hoşnutsuz tepki verdiğiniz davranışların tekrarını ise engellemiş olacaksınız.

Her ebeveyn çevresine faydalı, merhametli, yardımsever bireyler yetiştirmek ve çocuklarının etrafına faydalı olmasıyla gurur duymak ister. Çocuklarımıza merhamet olgusunu aşılayamayız; ancak ebeveynleri olarak daha yardımsever olmanın insanlara mutluluk verdiğini gösterebiliriz. Bunu göstermenin yolları üzerinde birlikte durmaya çalışalım.

  • Çocuklar yaptıkları hareketlerin karşılarındaki kişiyi nasıl hissettirebileceği konusunda her zaman bağımsız karar veremeyebilirler. Bu konuda onlara yardımcı olmak ise en yakınlarında olan kişilere, anne ve babaya düşmektedir. Özellikle çocuğunuzun yaptığı güzel, yardıma yönelik, başkasının işini kolaylaştıracak herhangi bir hareketinde yardım etmiş olmasına ya da sonuca değil; bunu ‘düşünmüş olmasına’ ne kadar mutlu olduğunuzu ona belirtin. Benzeri bir olay tekrarlandığında çocuk bunu teşekkür edilmesi yahut sadece başarmış olmak için değil; yardımcı olmayı düşünmüş olmanın ona iyi geleceğini gördüğü için şarta bağlı olmadan gerçekleştirecektir.
  • Çocuklarınıza sadece özür dilemeyi, teşekkür etmeyi değil; doğru zamanda ve gerekli şartlarda özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi öğretin. Bu cümleleri kurmanın gerçek gerekliliğini öğrendiği takdirde diğerlerine olan davranışlarında da düşünerek davranacak, kendisinden özür dilendiğinde yahut kendisine teşekkür edildiğinde daha fazla özümseyerek değerlendirme yapacaktır. Örneğin bunun farkında olarak özür dileyen bir çocuk karşısındaki kişiyi üzmüş olabileceğini bilecektir; ancak farkında olmayan bir akranı için özür dilemek sadece üzülmeyi geçiştirici bir eylem cümlesi olacaktır.
  • Çocuğunuzla birlikteyken karşılaştığınız olumlu ya da olumsuz durumlar karşısında ona doyurucu açıklamalarda bulunmaya çalışın. Haber bültenleri, diziler ve filmler hatta bazen çizgi diziler bile bu tarz açıklamaları gerekli kılacak görüntüler içerebiliyor. Sakınsanız bile bir şekilde bu tarz görüntüleri izlediği takdirde ona durumu daha anlaşılır bir dille açıklamaya çalışın. Açıklamalarınızda (örneğin, alışveriş merkezinde yüksek sesle tartışan kişiler gördünüz) yaklaşımın doğru olmadığını, aslında birbirlerini kırmadan da problemi çözebileceklerini göstermeye çalışın. Çocuğunuzun kendisinden daha güçsüz kişilere yaklaşımını bu anlamda şekillendirmek daha etkili olacaktır. Bedensel olarak bağımsız hareket edemeyen bir yaşıtı, çocuğunuzdan daha kısa boylu yahut daha kilolu bir yaşıtı daha anlayışlı yaklaşmanın ve yardım etmesinin güzel sonuçlarını deneyimleyebilmesi için örnek fırsatlardır. Gün içerisinde bir arkadaşının başına gelen bir konudan bahsetmeye başladığında, ertesi gün ona nasıl yardımcı olabileceğini konuşabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla birlikte doğada vakit geçirebileceğiniz zamanlar oluşturmaya çalışın. Birlikte hayvanlarla ilgilenin, çiçek ya da ağaç dikin, fırsatınız varsa bahçe işleriyle ilgilenin, vakit geçirdiğiniz uğraşın canlılarla alakalı olduğuyla, onları bu şekilde mutlu ettiğinizle ilgili sohbet edin.
  • Çocuğunuzun olaylara ve kişilere karşı yardımsever yaklaşabilmesi için duygularını da doğru yaşayabilmesi gerekir. Bunun için ise anne ve babasının rehberliğine ihtiyacı olacaktır. Mutlu olduğunda gülmesi, sarılması gibi üzüldüğünde ya da sinirlendiğinde de vereceği tepkiler olacaktır. Kızdığı zamanlarda sakinleşmesini sağlamak, duygusunu yaşarken daha az kırıcı olmasını da sağlayacaktır. Sakinleşmesi için daha yavaş ve derin nefes almasını, sevdiği sayıya kadar birlikte saymayı önerebilirsiniz.
  • Ebeveyn olarak çocuklarınıza yardımcı olmayı ve bunun güzelliklerini öğretebilmenin en önemli kuralı esasında onlar için bu konuda örnek teşkil etmektir. Sizi başkalarına yardım ederken gözlemleyen ve bunun sizi ve çevrenizdekileri mutlu ettiğini fark eden çocuk farkında olmaksızın aynı şekilde davranmayı benimseyecektir.

Sevgiler

Uzm.Psk.&Aile Danışmanı Lütfiye MIHOĞLU

Bizi Sosyal Medyada Takip Ediniz
Tags: No tags

2 Responses

Leave a Comment